• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

No ale cóż, życie.
Dzisiaj tak już na spokojnie chciałbym podsumować wczorajszy ORSZAK TRZECH KRÓLI, który przeszedł ulicami Żeglec.
Pierwsza część uroczystości miała miejsce pod Domem Ludowym w Żeglcach, gdzie odbyło się powitanie przez mnie wszystkich uczestników, przekazanie informacji organizacyjnych, podanie szyku Orszaku oraz modlitwa poprowadzona przez księdza wikarego Arkadiusza Śliwińskiego. Tuż przed wyruszeniem Orszaku do kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej dotarli Trzej Królowie na koniach.


Na czele Orszaku trzej Królowie na koniach, następnie prowadzący Orszak sołtys Żeglec z gwiazdą betlejemską, Królowie, Święta Rodzina, zwierzątka (kucyki, osiołek, malutkie baranki niesione na rękach), świta orszakowo-jasełkowa, czcigodni księża, ks. Prałat Jan Luchowski, ks. Arkadiusz Śliwiński, ks. Wojciech Janusz, zaproszeni goście, wśród których znalazł się również poseł RP Piotr Babinetz, Radna Powiatu krośnieńskiego Monika Subik, Wójt Gminy Chorkówka Andrzej Koniecki, sekretarz Gminy Chorkówka Wioletta Klimek, skarbnik Gminy Anna Lula, Radni Tomasz Munia, Jacek Buczyński, Wojciech Żurkiewicz, Tadeusz Malik, dyrektor Gimnazjum im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej Wacław Kamiński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach Roman Skowron, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Janusz Kilar, Prezes OSP Żeglce Jan Wierdak, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce „Że Chcę” Iwona Skalska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Halina Kochańska, Prezes LKS „Błękitni” Żeglce Tomasz Gunia, przedstawiciele zespołu Chorkowianie, dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Misiowo” z Pania Anną Szydło, Instruktor GOK-u w Chorkówce Małgorzata Foremny, dzieci z Szkoły Podstawowej w Żeglcach wraz z rodzicami oraz mieszkańcy Żeglec i innych wiosek. Cały pochód orszakowy udał się na uroczystą mszę Świętą.
Wczorajszy Orszak zgromadził o wiele więcej osób niż przed rokiem.
Po zakończeniu mszy Orszak wrócił do Domu Ludowego, gdzie odbyły się jasełka.
Przed jasełkami miałem marzenie, żeby brakło miejsc dla publiczności w naszym Domu Ludowym, no i tak też się stało, 200 przygotowanych krzeseł nie wystarczyło.
Po oficjalnym powitaniu wyżej wymienionych gości, odbył się konkurs na najładniejszy strój orszakowy, i tu znów niespodzianka, rok temu było przebranych po niżej 20 dzieci, w tym ponad 40 osób.
Po konkursie przyszedł czas na jasełka, pojawił się stres, ale już nie było odwrotu.
Nasz występ wprowadził wszystkich w dobry nastrój, a to w jaki sposób zostaliśmy nagrodzeni pozostanie na długo w naszej pamięci. Owacja na stojąco była dla nas wielką nagrodą za trud poniesiony przez ostatnie tygodnie przygotowań. Po jasełka rozstrzygnięty został konkurs na najładniejsze stroje orszakowe i tu nikt nie pozostał bez nagrody. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę. W tym miejscu chciałbym podziękować tym, którzy pomogli sfinansować zakup nagród dla uczestników konkursu. Byli to: Pani Monika Subik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żeglce „Że Chcę”, natomiast słodycze ufundował Butik – Ubezpieczenia Zręcin a dyplomy GOK Chorkówka.
Kolejnym punktem wczorajszych uroczystości był występ zespołu Chorkowianie, podczas, którego publiczność otrzymała poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Na koniec powtórzę to co wczoraj powiedziałem podsumowując organizacje tego przedsięwzięcia. Wszystkim z naszej grupy artystycznej dziękuje za to że przyłożyli się do odpowiedniego odegrania swoich ról w jasełkach. (Katarzyna Jagieło, Iwona Skalska, Agnieszka Krygowska, Klaudia Głowacka, Anna Łopatkiewicz, Marlena Gajecka, Paulina Kasza, Katarzyna Delimata, Małgorzata Wityńska, Magda Wasłowicz, Jarek Kasza, Modest Gunia, Jacek Dubis, Maciej Bęben, Michał Frużyński, Piotr Cyburt, Adrian Wolski, Grzegorz Węgrzynowski, Edyta Węgrzynowska, Michał Wolski, Piotr Dedowicz i ci najmłodsi, którzy pokazali swoją wielkość Jakub Skalski i Szymek Krygowski). Jesteście naprawdę niesamowici, poświęciliście dużo czasu, zaniedbując naukę, przyjaciół, swoje ważne sprawy, ale obiecałem Wam, że 6 stycznia około 14 będziecie szczęśliwi. I sprawdziło się, bo po występie patrząc na Wasze twarze było widać w nich to szczęście. My starsi z Iwoną, Jackiem i Katarzyną, zadbaliśmy o dogranie logistyczne wszystkich elementów Orszaku. To znów masa załatwień, telefonów, rozmów, negocjacji, próśb by wszystko odpowiednio przygotować. (policja, samochód OSP Chorkówka, obstawa OSP Żeglce, kucyki, Królowie na koniach, stroje dla królów i dla innych występujących w jasełkach, zaproszenia, afisze, dekoracja, szopka, zwierzęta, transport zwierząt nagłośnienie, gwiazda, przygotowanie obiektu, przygotowanie poczęstunku)
Wiele osób, którym chciałbym podziękować nie było widocznych w przedstawieniu ale ich rola wcale nie była mniejsza i bez nich nie dałoby się zorganizować Orszaku.
Wobec tego dziękuję Policji i druhom z OSP Chorkówka i Żeglce za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Orszaku, Bartkowi i Pawłowi Wilkowi za transport koników, Krzyśkowi Łopatkiewiczowi i Mariuszowi Wityńskiemu za transport Osiołka, dyrektorowi Wacławowi Kamińskiem za udostępnienie szopki, Agnieszce Sosze za wypożyczenie stroi, sołtysowi Stanisławowi Czarnocie za wypożyczenie stroi, dyrektorowi Romanowi Skowronowi za pomoc i udostępnienie nagłośnienia, Tomkowi Łopatkieiczowi za udostępnienie nagłośnienia, Tomkowi Laskosiowi i Tomkowi Serwie za pomoc w kuchni, Paniom z Koła Gospodyń za przygotowanie poczęstunku, Damianowi Woźniakowi za obróbkę graficzną afiszy i zaproszeń, Panu Edmundowi Kochańskiemu za przygotowanie gwiazd i pomoc przy dekoracji wykonanej przez Magdę Wasłowicz i dziewczyny występujące w jasełkach, Darkowi Kozłowi za wypożyczenie dwóch małych baranków. Podziękowania kieruje również do dyrektora Pawła Przetacznika oraz Patryka Madeja za wypożyczenie osiołka, do właścicieli Rancza Malinka za to że swoimi konikami byli z nami, do zespołu Chorkowianie za upiększenie naszego występ, do Stanisława Kozieła za nakarmienie i napojenie zwierząt i za pomoc dla osiołka, do Sylwka Skalskiego za przywiezienie szopki, no i do kobiet, które upiekły ciasto na wczorajsze uroczystości.
A dla pani Magdy Kafel jeszcze większe podziękowania, za to że pomimo choroby swojej i koleżanki dały rade dotrzeć do nas.
Był też kryzys podczas przygotowań, czwartkowy wieczór, praktycznie półtora dnia przed występem, otrzymuje wiadomość, że Królowie na koniach nie dojadą, dwie osoby z występujących chore, prognoza pogody na sobotę, niezbyt zadowalająca, ale nie, jak się coś zaczęło to trzeba to dokończyć. Były momenty zawahania, ale nie przerwaliśmy przygotowań, nie wycofaliśmy się tylko wierzyliśmy, że się uda.
Zrobiliśmy delikatne roszady wśród odgrywanych ról, i przyszła sobota Święto Objawienia Pańskiego, świeci słońce, występujący zwarci i gotowi, mamy wyruszać w stronę Kościoła Parafialnego i otrzymuję informację, że jadą Królowie na koniach.
Ktoś w tym wszystkim maczał palce, więc powtórzę to co wczoraj powiedziałem do publiczności opowiadając im tę historię, popatrzcie na ten napis na barierkach naszej jasełkowej sceny, publiczność patrzy, czyta „Bóg jest dla Wszystkich”. Jest i w tych trudnych chwilach był z nami.

Jeszcze raz wszystkim dziękuje, to były cudowne chwile, które wynagradzają nam organizatorom, naszą społeczną pracę.

Linki do filmików z Orszaku i Jasełek:

Orszak https://www.youtube.com/watch?v=oJBZzX1deH4

Jasełka https://www.youtube.com/watch?v=VpjEqBuH0Ko

film z portalu zrecin.vgh.pl: https://www.youtube.com/watch?v=UuZbFTI8dkw

 

Linki do zdjęć i portali, które pisały o naszym wydarzeniu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.eJw9j8ENBDEIAzs6AQZD~_m~%3BstBDyHI1jB4UahKUixTo~%3BbQ443AS5HJ9Psctg~_~%3BDLlckMgJc53tanTX9sXjrvWM~%3Bxetn08~%3B72Yvq5~%3BcjZ3~%3BfeedTLT3~_~_~%3BsnrMr33zrKevg~_1~_6fzfP~_x8fEHvek8Kg~-~-.bps.a.131230171008740.1073741829.100023652723576&type=1&pnref=story

https://www.terazkrosno.pl/galerie/38-chorkowka/2236-orszak-trzech-kroli-w-zeglcach-psbh

http://www.zrecin.vgh.pl/news.php?readmore=1654

http://parafiazeglce.pl/album/II_orszak_Zeglce_2018/album/index.html

http://monikasubik.pl/swieto-trzech-kroli-w-zeglcach/#more-629

Gdyby ktoś miał chęć by wspomóc działalność naszego Stowarzyszenia prosimy o dobrowolne datki na Konto Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce "Że Chcę" o numerze

27 8642 1083 2002 8330 2552 0001 z dopiskiem "darowizna na cele statutowe". Z góry dziękujemy.