Drukuj

W dniu 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych odbyła się na hali przy Gimnazjum w Świerzowej Polskiej.


Inicjatorami tych obchodów byli: Monika Subik Radna Powiatu Krośnieńskiego, Piotr Kozubal, Grzegorz Węgrzynowski, Wojciech Żurkiewicz, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żeglce „Że Chcę” oraz Gimnazjum im. Ignacego Łukasiewicza.
Tematem przewodnim tego spotkania była historia Żołnierza Niezłomnego Tomasza Ferusia z Krosna, który przez 7 lat służył na ORP „Błyskawica”. Prelekcję na jego temat przeprowadzili członkowie jego rodziny i krewni: Pan Stanisław Feruś oraz Pan Łukasz Mazur. Wykład przeplatany był piosenkami patriotycznymi, które zaśpiewały uczennice gimnazjum oraz wierszami, które recytowały przedstawicielki Stowarzyszenia „Że Chcę”. Całość poprowadziła Joanna Lech, uczennica gimnazjum.
Był to wieczór podczas którego poznaliśmy bardzo ciekawą historię młodego żołnierza i jego dalsze losy po wojnie, wieczór pełen wzruszeń.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej uroczystości: dyrektorowi Wacławowi Kamińskiemu za udostępnienie hali, Agnieszce Sosze oraz uczniom za przygotowanie dekoracji, młodzieży za uświetnienie występu piosenkami, dziewczynom ze stowarzyszenia „Że Chcę” za występ oraz obsługę, Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, Piotrowi Kozubalowi, Wojciechowi Żurkiewiczowi oraz Monice Subik. Dziękujemy cukierni „Lukresja” ze Świerzowej za ufundowanie słodkiego poczęstunku. Oprawę medialną zapewniła Katarzyna Jagieło oraz Łukasz Mazur, który prowadził transmisję na żywo z wczorajszego spotkania.

Galeria