• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

W sobotę, 17 marca 2018 r. mieszkańcy Żeglec mieli okazję obejrzeć film „Jako w niebie, tak i w Komańczy”.

Projekcję poprzedziło krótkie wystąpienie księdza prałata Jana Luchowskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, który podzielił się osobistymi spostrzeżeniami dotyczącymi osoby kardynała Wyszyńskiego oraz przytoczył najważniejsze fakty z życia prymasa. Projekcja filmu cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, w Domu Ludowym w  Żeglcach obejrzało ją ponad 70 osób.

Film opowiada o losach kardynała Stefana Wyszyńskiego, a dokładnie internowaniu prymasa do Komańczy, w której przebywał  w okresie  od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r. Ksiądz Prymas złożył akt osobistego oddania się w niewolę Matki Najświętszej: "Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (...). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej.”  Jest to czwarty film z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia” zrealizowany przez Bogdana Miszczaka, właściciela Telewizji Obiektyw z Krosna. Realizatorom udało się zaangażować znakomitych aktorów. Jerzy Trela zagrał ojca kardynała, w postać Stefana Wyszyńskiego wcielił się Marek Kalita. Tytuł filmu nawiązuje do słów, którymi często modlił się kardynał, przebywając w Bieszczadach na internowaniu. W czasie pobytu kardynała Wyszyńskiego w Komańczy za namową Marii Okońskiej powstały teksty m. in. Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego. Były one odnowieniem królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Śluby Jasnogórskie odczytano 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie.

Czas pobytu Prymasa w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy to czas istotny w historii komunistycznej Polski i to również zostało przedstawione w tej produkcji.

Pierwszy pokaz filmu odbył się 22 listopada 2017 r. w Brukseli. 13 grudnia został pokazany w Instytucie Polskim w Rzymie. Polska premiera odbyła się 15 grudnia w Krośnie, a 17 marca produkcję mieli przyjemność obejrzeć mieszkańcy Żeglec.