• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP w Żeglcach zachęca wszystkich w wieku od 18 do 65 lat do honorowego oddawania krwi. Tak niewiele potrzeba aby komuś pomóc. Wystarczy być zdrowym i zgłosić się do najbliższego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w naszym przypadku w szpitalu w Krośnie. Po wstępnych badaniach niewielkiej próbki krwi i przebadaniu przez lekarza stwierdza się, czy kandydat jest zdrowy. Następnie pobiera się 450 ml krwi.

Rano należy zjeść lekkie śniadanie, jeśli to możliwe o małej zawartości tłuszczu - nie powinno się być na czczo. Dzień wcześniej warto przyjmować duże ilości płynów (wody mineralnej). Przed oddaniem krwi dawca ma możliwość wypicia kawy lub herbaty, a po oddaniu otrzyma ekwiwalent o wartości 4500 kcal (9 tabliczek czekolady). Przysługuje również płatny dzień wolny w pracy i zwrot kosztów dojazdu. Uczniowie mogą liczyć na zwolnienie z lekcji.

Krew można oddawać co 8 (mężczyźni) lub 12 (kobiety) tygodni. Zabieg jest wykonywany przez doświadczone i wykwalifikowane osoby, jest całkowicie bezpieczny i praktycznie bezbolesny.

Krew jest bardzo ważnym składnikiem ludzkiego organizmu. Nie można jej sztucznie wyprodukować, jedynym sposobem jej pozyskania jest krwiodawstwo. Pozwala ratować życie oraz leczyć wiele schorzeń.

Jeśli możemy oddajmy krew - dobro komuś uczynione prędzej czy później do nas powróci w dzisiaj niemożliwej do przewidzenia postaci.

W styczniu jest planowane zebranie członków Klubu HDK o czym wcześniej poinformujemy.