• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

1 sierpnia o godzinie 17:00 Polska wstrzymuje oddech, zatrzymuje się. Jest to godzina „W”, godzina, o której 74 lata temu zaczęło się Powstanie Warszawskie i chociaż zdania dotyczące tego zrywu są nadal podzielone, to nam wypada o tym wydarzeniu pamiętać, żeby nie zniknęło gdzieś na kartach historii.

W tym roku 74 rocznicę Powstania Warszawskiego uczciło prawie 80 osób. Tradycyjnie o godzinie 17:00 zawyła syrena, następnie uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i ruszyli w drogę do kościoła parafialnego w Żeglcach, gdzie odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawili ks. Jan Luchowski oraz ks. Bronisław Wyczawski. Po nabożeństwie obecne delegacje złożyły biało – czerwone wiązanki pod pomnikiem, następnie uczestnicy udali się ponownie do Domu Ludowego, gdzie członkowie grupy artystycznej „Że Chcę” wystąpili z krótkim montażem słowno – muzycznym.  Wystąpienie wywołało duże wzruszenie wśród oglądających.

Przygotowując taką uroczystość pragniemy oddać hołd wszystkim, którzy kilkadziesiąt lat temu nie bali się stanąć do bardzo nierównej walki z okupantem. Cieszymy się, że z roku na rok chętnych do uczczenia tego wydarzenia jest coraz więcej. Dla nas, organizatorów jest to znak, że to co robimy ma sens.

Dziękujemy przede wszystkim bohaterom wydarzeń sprzed 74 lat za ich odwagę oraz trud, ale pragniemy złożyć także podziękowania tym, dzięki którym ta uroczystość mogła się odbyć (grupie artystycznej „Że Chcę” pod opieką Katarzyny Jagieło, pani Renacie Gajeckiej oraz Tomaszowi Serwie za pomoc w kuchni, dziewczynom za przygotowanie posiłku oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości)  dziękujemy przybyłym gościom oraz wszystkim uczestnikom.

Zdjęcia