• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

W miniony weekend, 22 i 23 września, sympatycy żegleckich wycieczek mieli okazję zwiedzić tereny zachodniej Ukrainy.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Samborze, gdzie mogliśmy podziwiać katolicki kościół ścięcia św. Jana Chrzciciela. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Sambora. Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć była Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie spoczywają szczątki św. Walentego. Punktem docelowym sobotniej wycieczki był Lwów, jednak wcześniej zboczyliśmy nieco z trasy, aby zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Rudeckiej, a także kryptę, w której pochowany jest Aleksander hrabia Fredro.  We Lwowie odwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Ostatnim punktem sobotniej wycieczki była wizyta w Muzeum Piwa.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Żółkwi, gdzie zwiedziliśmy kolegiatę św. Wawrzyńca, w której znajdują się grobowce Żółkiewskich i Sobieskich. Po wizycie w tym mieście udaliśmy się do Lwowa, tam niedzielne zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Stryjskiego, jednego z największych lwowskich parków. Później odwiedziliśmy także Kaplicę Boimów.

Kolejny raz naszym przewodnikiem był pan Andrzej Kuc, któremu serdecznie dziękujemy za pokazanie ciekawych miejsc tak silnie związanych z polską historią. Dzięki panu Andrzejowi mogliśmy zobaczyć nie tylko piękne zabytki, ale także tę Ukrainę mniej nam znaną, mniej kolorową, na której mieszkają nasi rodacy. Chyba wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wrażeniem postawy księdza Piotra, z parafii św. Piotra i Pawła w Przemyślanach, gdzie spędzaliśmy noc. Tutejszy proboszcz to postać niebywale charyzmatyczna, pogodna, ale i silna. Dzięki swojemu zapałowi udało mu się uratować kilka polskich kościołów przed dewastacją. Dodatkowo ksiądz Piotr opiekuje się i pomaga Polakom zamieszkującym tamte tereny. Dlatego z tego miejsca chcielibyśmy prosić wszystkich chętnych i zainteresowanych pomocą naszym rodakom mieszkającym na Ukrainie o wsparcie materialne (bo o takie prosił nas ks. Piotr). Najbardziej potrzebnymi rzeczami są środki czystości, pampersy dla dzieci i dorosłych, przybory szkolne, ubrania dla dzieci, ręczniki etc. Zbiórka potrwa do 15 października, a wszystkie rzeczy prosimy przynosić do Domu Ludowego w każdy piątek, w godzinach od 16:00 do 17:00. Za każdą okazaną pomoc będziemy wdzięczni.

Katarzyna Jagieło

Nieco więcej o księdzu Piotrze oraz jego parafiach można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=8IjuSeElyKY

https://www.youtube.com/watch?v=pIy3zOT9YvA

Fotorelacja z wycieczki:

https://photos.app.goo.gl/oRiRKZBJykL9CDfP6

https://www.youtube.com/watch?v=tNFRIwBDkb8&t=12s

Autor foto i filmu: Wacław Cichoń