• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Spis treści

W sezonie 1971-72 Świerzowa odniosła duży sukces, na półmetku rozgrywek plasując się na pierwszej pozycji. Zespół nie spuścił z tonu również w rundzie wiosennej i na zakończenie rozgrywek sezonu odniósł ogromny sukces awansując do klasy "B".

W sezonie 1972/73 który został zainaugurowany 20 sierpnia 1972r. LZS Świerzowa w pierwszym pojedynku podejmował "Przełęcz" Duklę. Mecz w którym padło aż dziewięć goli, zakończył się rezultatem 5:4 dla Świerzowej. Po tym sukcesie gazeta codzienna "Nowiny" napisała: "W ubiegłą niedzielę B - klasowcy Podkarpacia zainaugurowali rozgrywki mistrzowskie w sezonie 1972/73. Już pierwsze kolejka przyniosła sporego kalibru niespodziankę w postaci porażki 'brązowego medalisty' ubiegłego sezonu - dukielskiej 'Przełęczy' z nowicjuszem w B - klasowym gronie - LZS ze Świerzowej."

Drużyna radziła sobie w rozgrywkach bardzo dobrze, po 7 meczach rundy jesiennej zajmowała w tabeli drugą pozycję ustępując jedynie Stali II Sanok. Właśnie w tej kolejce spotkań 1 października LZS Świerzowa rozgromił na własnym stadionie LZS Brzyska 5:0. Po tym pojedynku dziennik "Nowiny" napisał: Kolejny efektowny sukces zanotował beniaminek ze Świerzowej, odsyłając swoich kolegów zrzeszeniowych z Brzysk z bagażem 5 bramek. Tak więc świerzowska 'twierdza' pozostała nadal nie zdobyta i ciekawi jesteśmy kto pierwszy dokona tej sztuki. Po udanym sezonie w B - klasie Zarząd LZS zorganizował dla zawodników wycieczkę na Węgry, do Budapesztu i Zaleszengrodu. Odbyła się ona w dniach 21-28 lipca 1973 roku. W 1976r. nastąpiła reorganizacja rozgrywek, została wprowadzona klasa międzywojewódzka i klasa okręgowa.

Lata 1968-1977 można uznać za okres dużych sukcesów sportowych jak i organizacyjnych LZS Świerzowa. W drużynie występowali wtedy między innymi, a funkcję prezesa pełnił Władysław Foremny, który to również pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Powiatowej LZS w Krośnie.

Pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych LZS Świerzowa ze zmiennym szczęściem startowała w rozgrywkach o mistrzostwo klasy "A".

10 stycznia 1984r. Urząd Gminy w Chorkówce przekazał w wieczyste 99-letnie nieodpłatne użytkowanie nieruchomość rolną stanowiącą mienie wsi Świerzowa Polska Ludowemu Zespołowi Sportowemu w Świerzowej Polskiej.

 

W latach 1983-1986 została podjęta budowa szatni z zapleczem. Większość materiałów na budowę szatni sfinansował i zabezpieczył Urząd Gminy w Chorkówce, a oprócz tego wiele prac zostało wykonanych w czynie społecznym. Prace te wykonane były przez kierowników i działaczy LZS Świerzowa. Dnia 12 grudnia 1985r. odbyła się wizyta lokalna na terenie budowy pawilonu szatniowego. Po przeprowadzonej wizji Wydział Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie przekazał dotację w wysokości 250000 złotych z przeznaczeniem na wyposażenie szatni. Początek lat 80-tych był więc sporym sukcesem organizacyjnym LZS Świerzowa.

Po tym sukcesie nadszedł również sukces sportowy związany tym razem z występami młodych zawodników w rozgrywkach "Piłkarska Kadra Czeka". Była to popularna akcja na rzecz rozwoju piłki nożnej wśród młodzieży szkół podstawowych środowiska wiejskiego, która powstała w 1984r. z inicjatywy Adama Gocla redaktora działu Publicystyki Rolnej Telewizji i Naczelnej Redakcji Programów Sportowych Telewizji.

Duży sukces odnieśli juniorzy LZS "Jasiołka" Świerzowa w drugiej edycji rozgrywek "Piłkarska Kadra Czeka" w 1986r. Po przejściu rozgrywek gminnych i rejonowych uzyskali awans do finału wojewódzkiego. Oprócz Świerzowej do turnieju wojewódzkiego awansowały drużyny: LKS "Karpaty" Klimkówka, LZS Czeluśnica i LKS Lesko. Turniej ten został rozegrany na stadionie LKS "Burza" Rogi w dniu 15 maja 1986r. W eliminacjach uzyskano następujące wyniki:
LKS "Karpaty" Klimkówka - LKS Lesko 6:0
LZS "Jasiołka" Świerzowa - LZS Czeluśnica 3:2

Natomiast w meczu finałowym LZS "Jasiołka" Świerzowa pokonał LKS "Karpaty" Klimkówka 2:1 awansując do rozgrywek strefowych w Tarnowie. W rozgrywkach strefowych piłkarze ze Świerzowej awansowali do finału w którym w normalnym czasie zremisowali z drużyną Kraków Płaszów 2:2 przegrywając w rzutach karnych 5:4.

Po tych rozgrywkach przedstawiciele drużyny Wacław Cichoń i Wojciech Wityński oraz opiekun Jan Pacek zostali zaproszeni do programu pana Gocla, który był pokazywany w Telewizji Polskiej dwa razy w miesiącu. W programie tym zawodnicy ze Świerzowej otrzymali nagrodę, którą był komplet koszulek reprezentacji narodowej z "Białym Orłem". W następnych latach drużyna młodzieżowa również uczestniczyła w rozgrywkach, ale nie odniosła już tak znaczących sukcesów.

LZS "Jasiołka" Świerzowa w okresie całej swej działalności wielokrotnie uczestniczył w turniejach gminnych organizowanych przy okazji różnych świąt, w turniejach halowych, wielokrotnie był organizatorem różnych turniejów a także utrzymywał kontakty międzynarodowe.

Dzięki udziałowi i zwycięstwom w turniejach gminnych LZS "Jasiołka" Świerzowa otrzymywał nagrody które wspomagały utrzymanie klubu.

W dniach 20-22 lipca 1987r. odbył się w Świerzowej turniej w którym uczestniczyła drużyna z Mestiska w Czechosłowacji. Następnie w ramach rewizyty LZS "Jasiołka" Świerzowa na zaproszenie tym razem drużyny z Mestiska uczestniczył w turnieju w tym właśnie mieście w dniach 27-28 września 1987r.

W 1987r. drużyna LZS "Jasiołka" Świerzowa uzyskała awans do kl. "A". W zespole występowali wtedy między innymi: na zdjęciu - stają od lewej: Stanisław Kłosowicz, Zygmunt Winiarski, Jerzy Prętnik, Mirosław Jakubowski, Grzegorz Tomoń, Grzegorz Marszałek, Andrzej Pelczar; klęczą od lewej: Mirosław Guzik, Mieczysław Foremny, Bogdan Zawisza, Marek Kurek, Marek Kosztyła, Dariusz Dziadosz, Janusz Błaszczyk.