Drukuj

Jerzy Bodaszewski za Zręcina zdobywcą Pucharu Polski F1N

6 kwietnia zawodami w Tarnobrzegu  zakończono rywalizację o Puchar Polski 2013 Modeli Szybowców Halowych F1N. W Tarnobrzegu impreza organizowana jest zawsze sprawnie, więc zawodnicy mogą skupić się na rywalizacji. Mimo, że kilka miejsc na podium zostało przez zawodników wywalczone już w poprzednich zawodach, rywalizacja o pozostałe miejsca i splendor była niezwykle zacięta.

Wśród młodzików wygrał Piotr Wielosz - Hałasa z Hrubieszowa co pozwoliło mu stanąć na trzecim miejscu podium Pucharu Polski. Pomógł mu w tym swoim słabym występem Bartłomiej Bodaszewski z Krosna. Patryk Smuga drugi w tych zawodach i drugi w punktacji końcowej Pucharu. Filip Majka z Bochni zapewnił sobie zwycięstwo wcześniejszymi startami i w Tarnobrzegu latał słabiej.

W kategorii juniorów młodszych tylko zwycięstwo w tych zawodach dawało Aleksandrze Sawickiej Puchar Polski. Wygrała bezapelacyjnie z dużą przewagą i zabrała Puchar do Grodkowa. Bartłomiej Bilewicz z Suwałk nie przyjechał do Tarnobrzega, a i tak zajął drugie miejsce w Pucharze dzięki dobrym wcześniejszym startom. Filip Badylak z Bochni latał słabo, jednak zdołał zachować trzecią lokatę w Pucharze.

W grupie juniorów zawody tarnobrzeskie decydowały o klasyfikacji końcowej Pucharu. Tylko w sytuacji, gdyby Michał Gorczyca z Bochni wygrał a Łukasz Adamowicz z Grodkowa nie byłby drugi, Puchar zabrałby Gorczyca. Stało się inaczej. Gorczyca zajął trzecie miejsce, a Adamowicz był drugi. Puchar Polski zabrał więc Adamowicz, Gorczyca stanął na drugim stopniu podium. Zawody tarnobrzeskie wygrał Michał Śliwiński z Krosna, co nie miało wpływu na jego końcową lokatę, zajął trzecie miejsce.

Wśród seniorów Puchar Polski zapewnił sobie wcześniej Jerzy Bodaszewski z Krosna wygrywając wszystkie zawody. W Tarnobrzegu przegrał tylko z Michalem Michną z Decina (CZ) w pięknej rywalizacji przy otwartej kurtynie. Michna w ostatniej turze wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności i wygrał. Miejsce trzecie zajął Robert Kopacz inkasując do PP 40 pkt. Czwarty był Jerzy Włodarczyk z Chrzanowa i zarobił 30 pkt do Pucharu. Taki układ na tabeli wyników spowodował, że żaden z nich nie zdołał wskoczyć na drugie miejsce w Pucharze wyprzedzając Tadeusza Sawickiego z Grodkowa. Na miejscu trzecim w Pucharze Polski stanął ostatecznie Włodarczyk wyprzedzając Kopacza wynikiem w szóstych zawodach.

Wyniki końcowe Pucharu Polski 2013

Swoisty koloryt miało wplecione w pucharowe zmagania bicie rekordu Hali MOSiR w Tarnobrzegu, który do tej pory wynosił 41,0 s. Najpierw Aleksandra Sawicka (junior młodszy) rzuciła 41,3 s. wzbudzając wśród widzów i rywali spontaniczne wyrazy uznania. W chwilę później Michał Śliwiński (junior) latał 43,7 s. za co zebrał rzęsiste brawa. Bezkonkurencyjny w tym roku Jerzy Bodaszewski w trzecim swoim locie wyrównuje rekord Śliwińskiego, a w szóstym lata 44,1 s i jest rekordzistą. Przez chwilę. W ostatniej turze Michal Michna z Decina (Republika Czeska) rzuca na 3/4 wysokości hali i lata 47,8 s rozwiewając wątpliwości, kto w Tarnobrzegu jest najlepszy. Michal latał swoim nowym modelem Black Baron rzucając za skrzydło w pełnego obrotu. Za ten wyczyn otrzymał oklaski od widzów i gustowną statuetkę od organizatorów.

Poziom sportowy w tej kategorii wzrósł na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie za sprawą rosnącej popularności tej odmiany modelarstwa swobodnego, dużej liczby zawodów i licznych kontaktów międzynarodowych.  Duże znaczenie ma także stosunkowo niski koszt budowy modelu i dostępność podzespołów do bardzo dobrych modeli produkowanych w Chrzanowie i Częstochowie. Szybowce halowe to dobry kierunek dla szkolenia młodych modelarzy z unikatowymi walorami wychowawczymi wynikającymi z możliwości rywalizacji w pełnym spektrum wiekowym, od dziecka po emeryta. Modele halowe ponadto są dobre na na długie zimowe dni, gdy lotniska pokryte są grubą warstwą śniegu.

W ostatnich dwóch latach kilka ośrodków modelarskich wiedzie prym w halach zarówno pod względem liczebności startujących jak i zajmowanych lokat.

Z Krosna w zawodach Pucharu Polski 2013 startowało 23 zawodników a trzech stanęło na podium w klasyfikacji końcowej. Osobny rozdział pisze tutaj Jerzy Bodaszewski z modelarni w Szkole Podstawowej w Zręcinie. Nie dość, że sam jest aktualnym Mistrzem Polski, wygrywa Puchar 2013, to wiedzie za sobą liczną grupkę wychowanków równie dobrych jak on sam.

Z Modelarni Lotniczej przy OKiR w Grodkowie prowadzonej ślicznie przez Tadeusza i Sylwię Sawickich startowało 13 zawodników. Tam systematyczna, mozolna praca z młodzieżą od kilku już lat przynosi pozytywne efekty w postaci wysokich lokat w zawodach i atmosfery w ekipie.

Z Bochni w PP startowało 13 zawodników wywodzących się z Modelarni MDK pod kierunkiem Grzegorza Daty i Władysława Gorczycy. Trzech bocheńskich zawodników stanęło na podium Pucharu Polski 2013. Bochniacy zimą latają z powodzeniem w hali, latem zaś równie dobrze modelami swobodnie latającymi na lotniskach.

Bardzo silne ekipy reprezentowały również Modelarnie Lotniczą OKiS w Zielonce (10 zawodników) z instruktorem Markiem Romanem  i MOKSiR Chrzanów (6 zawodników) z instruktorem Jerzym Włodarczykiem.

Wielkim objawieniem edycji Pucharu Polski 2013 jest bez wątpienia drużyna Klubu Modelarskiego "Orlik" z Hrubieszowa. Modelarnia funkcjonuje od 2006 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 1 w Hrubieszowie, gdzie zajęcia z dwudziestoma modelarzami prowadzi instruktor Leszek Kryszczuk. To głównie dzięki jego zaangażowaniu i determinacji modelarstwo w Hrubieszowie istnieje i ma się dobrze.

W zawodach modeli halowych startują od roku, a poczynione w tym czasie postępy są zdumiewające. Dzisiaj już lokują się na wysokich pozycjach w PP, a Piotr Wielosz - Hałasa stanął na podium. Startują głównie modelami z Chrzanowa równolegle eksperymentując z własnymi konstrukcjami.

Latem latają modelami swobodnymi startując w mistrzostwach i zawodach PP. Przed pełnym rozwinięciem skrzydeł powstrzymują ich tylko wysokie koszty udziału w zawodach. Godzi się obok gratulacji przekazać szczere życzenia powodzenia i dalszych sukcesów.