Drukuj

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”

- George Santayana

 

Jest to jedna z sentencji, z którą można zaznajomić się odwiedzając Auschwitz – jeden z największych nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tam ok. 1,1 mln ludzi; mężczyzn, kobiet i dzieci.

W sobotę, 6 czerwca grupa składająca się z 55 osób wyruszyła na wycieczkę do Oświęcimia. Głównym założeniem wyjazdu było zapoznanie się z poruszającą historią ludzi, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej w tym miejscu.

czytaj więcej w rozwinięciu....

 

Wszyscy uczestnicy wycieczki o godzinie 2:50 stawili się pod Domem Strażaka w Żeglcach, stamtąd mieliśmy wyruszyć do miejsca docelowego. Do Oświęcimia dotarliśmy przed umówionym czasem. Byliśmy jedną z pierwszych zwiedzających grup, dzięki temu uniknęliśmy zamieszania. Jako ciekawostkę podać należy, że obóz Auschwitz jest odwiedzany średnio przez ok. 6 tysięcy osób dziennie. Można tam spotkać ludzi różnych narodowości, a język polski często miesza się z innymi. Mieliśmy szczęście być oprowadzani przez doskonałych przewodników, którzy w ciekawy sposób opowiadali nam historię i dzieje tego miejsca. Całe Muzeum robi ogromne, ale i przygnębiające wrażenie.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Krakowie. Tam mieliśmy ok. 2,5 godziny czasu wolnego.

Żywimy nadzieję, że taka wycieczka to dopiero początek wspólnych, interesujących wyjazdów. Wszystkie czynniki zgrały się idealnie; pogoda, towarzystwo, odpowiednia pora.

Uczestnicy wycieczki.

 

 

 

 

 

 

Film z wycieczki: