Drukuj

Pierwszego sierpnia to szczególna data na kartach polskiej historii. W tym dniu 1944 punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Chociaż siły powstańcze były naprawdę imponujące (źródła podają, że do walk stanęło 50 tys. powstańców Armii Krajowej), to oddziały te były bardzo słabo uzbrojone, gdyż zapasy amunicji przewidziane były na kilkudniową akcję. Po 63 dniach podpisano kapitulację a Warszawa została doszczętnie zniszczona.

Od 2010 roku dzień 1 sierpnia jest polskim świętem narodowym, ustanowionym w hołdzie wszystkim tym, którzy walczyli o wyzwolenie stolicy. Stąd też dzisiejsza nasza uroczystość poprzez którą chcieliśmy okazać nasz szacunek tamtym ludziom, którzy 72 lata wcześniej walczyli, abyśmy my mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju.

W tegorocznych obchodach 72 rocznicy Powstania Warszawskiego wzięło udział ok. 50 osób, głównie mieszkańców Żeglec, ale pojawiło się także kilka osób z sąsiednich wiosek: Zręcina i Chorkówki. Równo o godzinie 17:00 w Żeglcach zawyła syrena a kilka minut później wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczestnicy obejrzeli krótki film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do kościoła parafialnego w Żeglcach, gdzie ks. prałat Jan Luchowski odprawił mszę świętą. Po nabożeństwie zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę. Przedostatnim punktem obchodów był krótki występ druhen z OSP Żeglce. Całość zakończyła się wspólnym ogniskiem, przy którym śpiewaliśmy patriotyczne piosenki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na dzisiejszej skromnej uroczystości. Jedynie w taki sposób możemy odwdzięczyć się za tę piękną, aczkolwiek bolesną i krwawą lekcję historii. Na koniec warto jeszcze dodać słowa Piotra Konieczki: Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie, dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli się szacunku do historii oraz Ojczyzny.

Wyrazy uznania należą się pomysłodawcom i organizatorom: Tomaszowi Serwie i Jackowi Dubisowi oraz żeńskiej drużynie OSP: Paulinie Kaszy, Magdalenie Wasłowicz, Annie Łopatkiewicz, Marlenie Gajeckiej, Katarzynie Jagieło oraz Magdalenie Szczur.


K. Jagieło