• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Koło Gospodyń Wiejskich Żeglce

 

w dniu 1 kwietnia 2017 r. w godzinach od 13,00 do 17,00

W sobotę 1.04.2017 r. odbędzie się wycieczka do Doliny Chochołowskiej.

 

Plan wycieczki:

1 marca siódmy raz obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz pierwszy obchody tego wydarzenia miały miejsce w naszej miejscowości. Podzielone one były na dwa dni. W niedzielę ulicami Żeglec przebiegli biegacze, którzy tym samym upamiętnili żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Natomiast we wtorek obchody te miały nieco inny charakter.

Proszę o rozpowszechnienie poniższych informacji.

Po to by przygotować odpowiednią ilość miejsc dla wszystkich chętnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 6 marca 2017 r. pod następującymi numerami telefonów:

Iwona 606853093

Katarzyna 534605345

Grzesiek 663139193

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to doskonała okazja, żeby podziękować wszystkim paniom za to, że po prostu są, że dzięki nim świat jest bardziej kolorowy, to tez sposobność, żeby spotkać się w większym gronie, porozmawiać, pośmiać się, zjeść coś dobrego. W tym roku po raz pierwszy była ku temu sposobność w naszej miejscowości. W Domu Ludowym odbyło się bowiem spotkanie przygotowane z tej okazji.

Proszę o rozpropagowanie wśród swoich rodzin i znajomych materiałów dotyczących kampanii "STOP pożarom traw". Wszyscy przyłączmy do tej akcji i uświadamiajmy mieszkańcom zagrożenia wynikające z tego bezmyślnego procederu, który niestety dotyka m. in. miejscowości w Gminie Chorkówka.

W związku z serią pożarów traw zarówno w naszej miejscowości, jak i na terenie całej gminy bardzo prosimy o zaprzestanie takich działań. Chcemy przypomnieć, że wypalanie traw jest prawnie zabronione i w dotkliwy sposób zagraża ludziom i zwierzętom, a dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Naruszona zostaje naturalna fauna i flora, giną setki dzikich zwierząt; saren, dzików, jeży itp. Często w takich pożarach giną także domowe zwierzęta, które nieświadome zagrożenia znajdą się zbyt blisko ognia. Oprócz szkodników, uśmiercone zostają także i pożyteczne organizmy, przede wszystkim mamy tu na myśli owady zapylające kwiaty czy dżdżownice. Rozprzestrzeniający się ogień może zniszczyć także całe hektary lasów oraz budynki, które znajdą się w strefie zagrożenia.

Jeśli jeszcze to Cię nie przekonało, to nadmienimy, że strażacy, którzy w danym momencie zostaną zadysponowani do pożaru trawy mogą w tym samym czasie być bardziej potrzebni w innym miejscu; pożarze domu, wypadku samochodowym lub innym niebezpieczeństwie. Pamiętaj, że są oni tylko ludźmi, a i sprzęt może zawieść. W pożarach traw giną także i ludzie, często podpalacze, których zaskoczyła np. nagła zmiana kierunku wiatru, a co za tym idzie i zadymienia. Dym ogranicza widoczność do kilku metrów. Stąd też nasza prośba o zaprzestanie działań, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i mienia.

Link do materiałów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Rozpoczecie-kampanii-STOP-pozarom-traw/idn:35876

KJ

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym to jedno z wydarzeń towarzyszących Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na dzień 1 marca. Dzień ten został ustanowiony przez parlament w 2011 roku, jako święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Do udziału w tegorocznej piątej edycji zgłosiło się 240 miejscowości (w tym także Nowy Jork, Londyn oraz Wilno), a przygotowane trasy przebiegło lub przeszło ok. 60 tys. biegaczy/chodziarzy.

Podkategorie